-->
 
Bekir Karadeniz Web Sitesi
 
 
  
 
_©_BeKa_

Bekir Karadeniz
En Büyük İsyan
Hatırlamaktır
Anı
2

Bekir Karadeniz ● En Büyük İsyan Hatırlamaktır 2

KaraMavi Yayınları
1. Baskı, 2020
ISBN 978-605-5825-xx-x
12,5
x 19,5 cm, 128 Sayfa


»Toprak unutmaz.

İnsanın uzun süreli belleği yazıysa, doğanın belleği herhalde topraktır. Hava sürekli hareket halindedir. Su akıp gider. Efesli Herakleitos (MÖ 535-475) »Aynı nehirde 2 kez yıkanılmaz,« demiş. O misal, aynı havayı 2 kez solumak da mümkün değil. Toprak ise hep oradadır. Erozyon başta olmak üzere başka doğa olayları nedeniyle toprakta bazı değişiklikler meydana gelir ama yine de oradadır. Herhalde karada yaşayan canlıların toprağa bağlılığı bununla ilgilidir. İnsanın belirli bir yurt edinmesi, hayvanların belirli bir bölgeyi mekan seçmeleri, bitkilerin kendine özgü yerlerde büyümeleri böyle bir temelden kaynaklanmaktadır.

Kuraklık, sel olur, yangın çıkar ve bir anda her şey yok olmuş gibi görünür. Ama vakti geldiğinde orada var olan hayat yeniden boy gösterir. Saklamak, yüzeyde olanlardan korumak gibi bir özelliği vardır toprağın. Topraktaki bellek böyle bir şey olmalı.

Bir yerleşim yerinin konumu çoğu zaman oraya ilişkin epey fikir verir. Birçok filozof herhalde bundan hareketle yaşam şeklinin düşünmeyi belirlediğinden söz eder. Marx (1818-1883) toplumsal gelişmelerin zorunluluğunu alt yapının üst yapıyı belirlemesinden kaynaklı olarak açıklamaktadır. Buna göre düşünme tarzını şekillendiren, ağırlıkla yaşam tarzıdır. Zaten yaşamın doğadan ve doğanın belirlediği ortamlardan ayrı düşünülemeyeceği gerçeği bu düşünceyi doğrular niteliktedir. Marx’tan yüzyıllar önceyse Tunuslu düşünür İbn-i Haldun (1332-1406) bunu »Coğrafya kaderdir,« şeklinde özetlemiş.«

 

Bekir Karadeniz ● En Büyük İsyan Hatırlamaktır

Bekir Karadeniz ● En Büyük İsyan Hatırlamaktır 1

Bekir Karadeniz ● En Büyük İsyan Hatırlamaktır 3 

 
© The contents of this site are copyright. All Rights Reserved.